Trądzik jest chorobą o dobrze poznanej etiologii, a znajomość jego przyczyn daje duże szanse na wdrożenie skutecznej terapii

    Pewne postacie zmian skórnych można leczyć hormonalnie co często idzie w parze z antykoncepcją, inne wymagają przyjmowania antybiotyku a zmiany najłagodniejsze a zarazem najczęstsze dają się zwalczyć tzw. dermokosmetykami dostępnymi bez recepty.

Trądzik różowaty choroba XXIw?

   Czy można pokusić się o takie stwierdzenie? Coraz szersze grono ludzi styka styka się z tą chorobą skory. Warto zacząć walczyć wcześniej i zdać o swoją cerę by później zaoszczędzić sobie nieprzyjemności np.: stresu, głupich uwag, blizn. Walczmy z trądzikiem przy pomocy toników antybakteryjnych, maści, antybiotyków itp.

Jak skutecznie leczyć:

    Leczenie trądziku należy zacząć jak najwcześniej gdyż w zaawansowanym stadium pozostawia trwałe zmiany w postaci blizn i przebarwień. Podejmując leczenie trądziku należy zdać sobie z tego sprawę iż jest to kuracja długotrwała i wymaga od pacjenta wytrwałości. Nie można wyleczyć trądziku w tydzień czy nawet miesiąc. Należy przygotować się na min. 6-cio miesięczną kurację.

1. Leczenie farmakologiczne

    środki farmakologiczne przepisywane są przez lekarza i zależą od rodzaju trądziku, stopnia jego nasilenia oraz rodzaju skóry. Istnieją dwa rodzaje leczenia farmakologicznego:

a) leczenie miejscowe: ten typ leczenia ma na celu zlikwidowanie zaskórników i zmian zapalnych przy pomocy środków (kremy, żele itp) podawanych zewnętrznie, bezpośrednio na miejsce występowania trądziku.
b) leczenie ogólne, środki doustne: środki przyjmowane doustnie to głównie tabletki (antybiotyki, kuracja hormonalna, izotretinoina, preparaty witaminowe , cynk).

2. Zabiegi medyczne

    W leczeniu trądzika stosuje się nie tylko preparaty farmakologiczne ogólne i miejscowe, ale także różne zabiegi , które pozwalają na likwidację zmian grudkowych, blizn, przebarwień oraz pozwalają utrzymać efekty leczenia.
Najczęściej stosowane w leczeniu są:
- peelingi medyczne
- mikrodermabrazja
- biostymulacja laserowa
- krioterapia
- IPL
- kawitacja ultradźwiękowa

3. Produkty dermokosmetyczne

    Niezależnie od stosowania środków farmakologicznych , zabiegów proces leczenia można wspomagać używając produktów dermokosmetycmych do pielęgnacji skóry. Przy zmianach trądzikowych powinno się używać łagodnych środków myjących. Należy unikać mydeł i detergentów .Można stosować tylko preparaty tzw. mydło bez mydła , żele , specjalne wody micellarne. Bardzo ważna jest pielęgnacja odpowiednimi preparatami ,jak nawilżanie, odżywianie, matowienie i ograniczenie produkownej ilości loju. W trakcie leczenia dobierane są odpowiednie dermokosmetyki do pielęgnacji skóry , które pozwalają w póżniejszym okresie utrzymać efekty leczenia. Polecane produkty to preparaty z pogranicza leku i kosmetyku , które są przebadane i nie kolidują ze stosowanym leczeniem, Preaparty te są do nabycia tylko w aptekach lub gabinetach lekarskich (np. produkty La Roche PosaY, SVR, Bioderma, Iwostin, Avene)

4. Zabiegi kosmetyczne

    zabiegi kosmetyczne do skóry tłustej i wrażliwej. Najlepiej wykonywać je po uprzedniej wizycie u dermatologa i dobraniu odpowiedniego zabiegu.
Google

Wszelkiego rodzaju kopiowanie, powielanie oraz inne wykorzystywanie informacji i zdjęć znajdujących się na stronie, bez zgody autora ...::ZABRONIONE::.. Materiały i artykuły zaczerpnięte są z brevoxyl, niszczpryszcz, acne, solmed, dermatologia i innych źródeł.